• гр. София, кв. "Манастирски ливади", ул. Васил Стефанов № 57

Video Head Impulse Test

Вестибуло-окуларният рефлекс /VOR/ е основен мозъчно-стволов рефлекс, свързващ вестибуларните и очедвигателните ядра с цел стабилизиране на зрителния образ при движения на главата.

През 1988 г. Micheal Halmagyi и Ian Curthoys описват прост и бърз метод за откриване на хора с периферен вестибуларен дефицит чрез изследване на VOR, наречен head impulse test /НIT/. Състои се в следене на корективните сакади на очите при бързи движения на главата.

2009-2013 г се разработват първите надежни апарати за видеозапис и анализ на резултатите – vHIT.

Понастоящем vHIT е основен, най-съвременен метод за изследване на вестибуларната система.
Тестът позволява бързо, прецизно и щадящо изследване на функцията на всеки един от шестте полуокръжни канали на вътрешното ухо. Проверява се и се документира реакцията на всеки канал с бързи движения на главата, видеозапис и анализ.

В Баланс клиник използваме модерен апарат на Biomed, позволяващ селективно изследване на полуокръжните канали, изследване на окуломоториката, HST, videoFrenzel, позициониращи тестове и др. Информацията от изследването се представя в графичен вид и като видеофайлове, подходящи за анализ и обучение.

Изследването се провежда в седнало положение. Пред очите на пациента е поставена отворена маска. Погледът е фиксиран в таргетна точка на екрана. Главата на изследвания се завърта от екзаминатора бързо с минимална амплитуда в различни посоки хоризонтално, вертикално или косо, при което се активизира т.н. Вестибуло-окуларен рефлекс /VOR/.

Изследването отнема няколко минути, не създава дискомфорт у изследвания.

Галерия