• гр. София, кв. "Манастирски ливади", ул. Васил Стефанов № 57

Електромиография

Класически неврофизиологичен метод за изследване на периферната нервна и мускулна система. Използва се при диагностика на увреда на нервните коренчета и плексуси, неврити и полиневропатии, компресионни невропатии, миопатии и миозити, тремори и много други.

Ранното развитие на изследванията на нервната проводимост (NCS) и електромиографията (EMG) е свързано с откриването на електричеството. През 1771 г. италианският учен Luigi Galvani  открива, че електрическата стимулация на изолиран мускул от жаба предизвиква свиване. По този начин се ражда концепцията за биотоковете, както и че мускулът и нервните клетки провеждат електричество.

През 1929 г. английският електрофизиолог и носител на Нобелова награда, лорд Edgar Douglas Adrian изобретява метод за записване на потенциала на единична двигателна единица чрез свързване на концентрични иглени електроди към усилвател и високоговорител.

Електромиографията се развива бързо по времето и след Втората световна война поради големият контингент пациенти с увреда на периферните нерви. Разбира се, в нашето съвремие се използват модерни апарати с високо качество на усилване и анализ на биопотенциалите, с какъвто разполага Баланс клиник.

Провеждаме изследвания на двигателни и сетивни нерви на главата и крайниците, изследвания на мускулите, запис на тремори, мигателен рефлекс, автономни нервни отговори и др.

Пациентът е седнал или легнал. Нервите се стимулират чрез волева контракция или чрез външна електрическа стимулация. Тя се усеща като боцкане или щипване, чувство за преминаване на ток. Понякога е леко до умерено болезнена. Запис на потенциалите се извършва чрез лепящи електроди, поставени върху определени участъци от кожата.
При нужда запис от мускулите се отвежда с поставяне на иглен електрод. Усеща се като убождане. Добре поставеният електрод не предизвиква силна болка. Изследването отнема от 20 до 60 минути, съобразно търсеното заболяване.

Моля, предупредете лекаря, ако сте с пейсмейкър или приемате антикоагуланти /лекарства, намаляващи кръвосъсирването/.